Simorg

Czy znasz opowieść o Simorgu? Simorg to jest taki ptak…

W ten sposób kończyła się audycja Piotra Kaczkowskiego nagrana na kasecie magnetofonowej, która krążyła wśród studentów lubelskich uniwersytetów w latach 80. Nie wiedzieliśmy co jest dalej, czas na kasecie skończył się dokładnie w tym miejscu. Nie wiem czy za kimś jeszcze, ale za mną ten fragment szedł przez całe życie, raz na jakiś czas przypominałem sobie tych kilka słów i zastanawiałem się, kim, a może czym był ten tajemniczy ptak.

Pojawił się Internet, ale nigdy nie przyszło mi do głowy wpisać w wyszukiwarkę nazwy Simurg, Simorg, czy jeszcze inaczej.  Przyszedł rok 2016. Czytałem znakomitą książkę Rezy Aslana „Nie ma Boga oprócz Allaha”[1] i nagle, przy fragmencie opisującym sufitów, poczułem dreszcz. Jeszcze nie padła nazwa króla ptaków, ale już kilka akapitów wcześniej wiedziałem, że jedna z towarzyszących mi przez wiele lat tajemnic zostanie rozwiązana.  I wreszcie mogłem dowiedzieć się, że…

Simorg to jest taki ptak, który jest królem ptaków. Ptaki świata zebrały się wokół dudka, którego obrały sobie na przewodnika, aby poprowadził je w drodze do Simorga.  Każdy skrzydlaty podróżnik musiał złożyć dudkowi obietnicę bezwzględnego posłuszeństwa. Droga będzie wiodła przez siedem zdradliwych dolin:

Dolinę poszukiwania  – odrzucenie świata i skrucha za grzechy

Dolinę Miłości – przejście przez morze ognia, gdzie „płonie jestestwo”

Dolinę Tajemnicy – rozdzielenie od pozostałych; każdy wybiera inną drogę

Dolinę Odosobnienia –  zanik pragnień i pożądania sensu

Dolinę Zamętu – brak jakiejkolwiek pewnej wiedzy

Dolinę Unicestwienia – wchłonięcie ptaków przez ducha wszechświata

Pozbawione nadziei, z postrzępionymi skrzydłami docierają do tronu Króla Ptaków. Z wielu tysięcy skrzydlatych stworzeń, które rozpoczęły podróż, przed oblicze Simorga dociera tylko trzydzieści. Patrzą w oblicze Simorga i ze zdziwieniem stwierdzają, że nie widzą wcale Króla Ptaków, lecz…[2]

[1] Aslan, R. (2014). Nie ma Boga oprócz Allaha. Powstanie, ewolucja i przyszłość islamu. (P. Gołębiowski, Tłum.) Warszawa: Burda Publishing Polska.

[2] Attar, F. M. (XII w). Rozmowa ptaków.

 

Powrót do ciekawostek świata islamu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *