Minjan czyli jak policzyć do dziesięciu

W judaizmie do odmówienia części modlitw potrzebny jest minjan, czyli dziesięcioro dorosłych Żydów. W judaizmie reformowanym do minjanu wlicza się kobiety, natomiast w judaizmie ortodoksyjnym, kobiety do minjanu nie są wliczane. Bez minjanu nie można m.in. odmówić Amidy, Kadiszu, czy poprowadzić czytania Tory. Kworum 10 dorosłych Żydów jest potrzebne również podczas żydowskiego ślubu wyznaniowego.

Minjan to również problem… liczenia do dziesięciu. Wprawdzie każde niemal dziecko jest w stanie policzyć do dziesięciu, a dziecko żydowskie w szczególności, ale z minjanem sprawa nie jest prosta. Otóż w judaizmie liczenie ludzi jest nie tyle zakazane ile niewskazane. W związku z tym do liczenia osób mających stanowić minjan wykorzystuje się wersety poematu אל אדון על כל המעשים.

Każdy wers poematu zaczyna się od kolejnej litery alfabetu, dlatego jeżeli przyporządkowując każdy werset kolejnemu obecnemu żydowi dotrzemy do litery י (jud), wówczas wiemy, że minjan jest obecny.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego w judaizmie nie należy liczyć ludzi jest już innym zagadnieniem. Jeżeli znasz odpowiedź na to pytanie, prosimy napisz do nas.

 

Powrót do ciekawostek świata judaizmu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *